filtracna kanvicaZ každej strany čoraz častejšie počúvame, že voda z vodovodu a to hlavne voda vo väčších mestách nie je vhodná na pravidelnú konzumáciu. Prišla takzvaná „mánia filtrovania vody“ a čoraz viac domácností nakupuje a pravidelne používa rôzne filtračné kanvice a zariadenia, ktoré majú „prečistiť“ a zmäkčiť už upravenú a na konzumáciu nezávadnú vodu z vodovodu. Ponuka týchto filtračných kanvíc a filtračných zariadení, čiže aj zmäkčovačov vody je veľká, takže spotrebiteľ si má z čoho vyberať. Avšak, málokto si pri zakúpení takéhoto zariadenia podrobne preštuduje princíp jeho fungovania.

Ako to všetko funguje?

Každý z nás vie, že voda, ktorá prechádza cez filtračnú kanvicu, mení svoju tvrdosť – stáva sa mäkšou. Väčšina filtračných kanvíc však obsahuje katexovú živicu, ktorá sa podieľa na tomto procese zmäkčovania vody. V tomto článku sa budeme snažiť pomocou pokusu dozvedieť, ako fungujú filtračné kanvice s katexovou živicou. ....Ale najskôr niečo o katexovej živici...

Čo je vlastne katexová živica?

Katexová živica, tiež nazývaná ako „ionomeniče“ je založená na výmene iónov vápnika a horčíka, ktoré nahrádza iónmi sodíka. Vo vode, ktorá prúdi cez vrstvu katexu, dochádza k výmene iónov a k jej následnému zmäkčeniu, pretože sa odstráni vápnik(Ca) a horčík(Mg), ktoré sú príčinou vzniku vodného kameňa, čiže robia vodu tvrdou.

Nie všetky filtračné kanvice obsahujú katexovú živicu, ale väčšina áno. Na to, aby sme sa dozvedeli, či sa v kanvici nachádza táto živica, sme vykonali malý pokus. Použili sme filtračnú kanvicu, ktorá bola istý čas používaná, čiže už stratila svoju schopnosť zmäkčovania vody.

datum

Vložka bola v prevádzke z 14 decembra 2014 po april 2015

Do tejto kanvice bola naliata voda, ktorej sa následne zmerala jej tvrdosť, aby sa zistilo, či filter funguje. Na meranie tvrdosti vody sa použil analyzátor tvrdosti vody Duroval A, ktorý sme pomocou pipety nakvapkali do vody.

Duroval A

Voda sa sfarbila do oranžovo-červena, čo svedčí o tom, že voda je tvrdá.

rozbor vody

tvrda voda

Ďalej kvapkal som reagent kým voda nie zmenila svoju farbu. To sa stalo až na druhej pipete ktora ukázala nám tvrdosť vody 36 °dH. Jeden dielik znázorňuje 1 [°dH] (jeden stupeň nemeckej stupnice tvrdosti vody). Stupnica je 1-30°dH, kde tvrdosť 30°dH sa považuje za najtvrdšiu.

tvrda voda piestany 36dh

To znamena že filter bol starý a neplnil svoju funkciu pretože v Piešťanoch tvrdosť vody má ístych 36 °dH.

Málokto však vie, že filtre s katexovou živicou sa dajú obnoviť pomocou soli (NaCl), preto ľudia kupujú stále nové a nové filtre. Napríklad aj filtre, ktoré sa nachádzajú v umývačke riadu, fungujú na tomto princípe, preto dávame do umývačky riadu soľ, ktorá vlastne obnovuje funkciu filtra.

Na to, aby sme dokázali že filter obsahuje katexovú živicu, sme do filtra pridali 15-20g kuchynskej varenej soli.

sol varna

sol do filtra

Tento filter sme následne niekoľkokrát prepláchli vodou, aby tam nezostali čiastočky soli. Potom sme pokus zopakovali. Naliali sme do kanvice vodu, a následne sme takto prefiltrovanej vode zmerali tvrdosť. Voda sa zafarbila do žlta keď pipeta ukazovala 15 °dH, čo svedčí o tom, že filter sa zregeneroval a znova začal plniť svoju funkciu zmäkčovania vody. 

tvrdost vody 15dh

Vďaka tejto analýze sme zistili, že sa vo filtri nachádza katexová živica, ktorá obsahuje sodík (Na), ktorý sa pri filtrovaní uvoľňuje do vody. Voda, ktorá prechádza cez filter zasa odovzdá vápnik (Ca) a horčík (Mg), ktorý sa následne ukladá na živicu. Filtre po čase prestanú vykonávať svoju funkciu, pretože granule živice sú plne obalené vápnikom a horčíkom. Po nasypaní soli NaCl do filtra sa filter znovu obnovil, pretože na seba naviazal potrebný sodík a vypustil vápnik a horčík.

Všetci dobre vieme, že nadmerný príjem sodíka nie je pre človeka zdravý. Vo veľkom množstve ho prijímame zo stravy a hlavne z rôznych polotovarov, keďže sodík je základom konzervácie potravín. Tak prečo ho potom prijímať ešte aj z vody? Táto otázka sa týka hlavne starších ľudí, ktorých s prichádzajúcim vekom trápia rôzne ochorenia obličiek, vysoký krvný tlak a srdcové ochorenia, ktoré sú hlavnou príčinou vysokého príjmu sodíka, či už v čistej forme alebo vo forme soli (NaCl), ktorú konzumujeme pravidelne, a ktorá sa nachádza takmer vo všetkom. Veľkým problémom týchto filtrov nie je len samotné uvoľňovanie sodíka do vody, ale aj demineralizácia vody, pričom sa z vody uvoľňuje vápnik a horčík, ktoré sa obmieňajú so sodíkom. Keďže vápnik a horčík sú minerály, ktoré ľudské telo najlepšie a najľahšie vstrebáva práve z vody, je tento proces demineralizácie veľkou nevýhodou. Naopak, zmäkčovač vody maiCat® , je vyrobený tak, že tieto minerály z vody neodstraňuje, ale práve naopak. Ničí vodný kameň, ktorý sa tvorí príčinou veľkého obsahu vápnika a horčíka vo vode, a taktiež predchádza vzniku takéhoto vodného kameňa.

 

Tato webstranka používa k poskytovaniu služieb, personalizácii reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tejto webstranky s tým súhlasíte. Dalsie informacie .

  
EU Cookie Directive Module Information